Tymczasowe aresztowanie jest najdalej idącym środkiem zapobiegawczym, którego celem jest zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo zapobieżenie popełnienia przez oskarżonego nowego przestępstwa.
Środek ten stosowany jest w sytuacji, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego przestępstwa. Szczególnymi przesłankami uzasadniającymi zastosowanie tymczasowego aresztowanie są również: obawa ucieczki lub ukrycia oskarżonego, a także obawa, że oskarżony będzie nakłaniał inne osoby do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień oraz może w inny bezprawny sposób utrudniać postępowanie karne. Uzasadnieniem dla zastosowania tego środka zapobiegawczego jest również zagrożenie orzeczenia wobec oskarżonego surowej kary.
Tyle jeżeli chodzi o teorię. Wiadomym jest, że areszt, w którym przebywają podejrzani jest miejscem specyficznym, w którym panują określone zasady oraz reguły. Podejrzany pomimo izolacji spotyka tam inne osoby, co więcej codziennie do aresztu przywożone są nowe osoby i tak nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności istnieje zagrożenie, że podejrzany może w areszcie zarazić się jakąś chorobą.
Czy to oznacza odroczenie wykonania kary?
Minister zdrowia w dniu 20 marca 2020 roku ogłosił decyzję o wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce. Decyzja ta związana jest z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa COVID19. Szczególne czasy wymagają szczególnych rozwiązań, niemniej kodeks postępowania karnego zawiera uregulowanie, które może doprowadzić nawet do odstąpienia od tymczasowego aresztowania w związku z tą epidemią!
Mowa o art. 259 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności: spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo.
W dniu 13 marca 2020 roku wydane zostało przez Sąd Okręgowy w Warszawie (sygn. akt: IX Kz 237/20) postanowienie, którym uchylono wobec podejrzanego areszt przez wzgląd na fakt, że podejrzany znajduje się w grupie ryzyka i wymaga szczególnej opieki. Podejrzany w tym przypadku pozostaje w grupie osób dla, których życia i zdrowia, pozbawienie wolności może spowodować poważne niebezpieczeństwo.
Wniosek o uchylenie aresztu
Rozwiązanie to, pomimo absolutnie precedensowego charakteru, jest zgodne z wszelkimi zasadami postępowania karnego, co więcej jest ono po prostu zgodne ze zdrowym rozsądkiem. W obecnym stanie epidemii koniecznym jest wykorzystanie wszelkich środków prawnych celem uniemożliwienia rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Koniecznym jest również zapewnienie poszanowania praw osób tymczasowo aresztowanych, co słusznie zauważył Sąd Okręgowy w Warszawie w swoim orzeczeniu.
Wobec powyższego, w sytuacji kiedy zachodzą jakiekolwiek przesłanki do stwierdzenia, że podejrzany może znajdować się w grupie ryzyka zachorowania na koronawirusa i wymaga szczególnej opieki, warto skorzystać z usług profesjonalnego obrońcy, aby ten sporządził stosowny wniosek i odpowiednio go uargumentował. W całej tej nadzwyczajnej sytuacji chodzi przecież o zapewnienie bezpieczeństwa dla życia i zdrowia podejrzanego, personelu aresztu i osób odwiedzających to miejsce, jak również całego społeczeństwa.
Nasza Kancelaria adwokacka jako profesjonalny podmiot podejmie się w każdym przypadku przygotowania stosowanego wniosku o uchylenie aresztu, zapraszamy zatem do kontaktu.
Kuba Makoś